Mocno ZaKodowani

ZaKodowani, czyli zakochani w kodowaniu, to właśnie MY. W tym roku w dniach 16 – 25 października w naszej szkole odbył się Code Week. W ramach tego wydarzenia każdy z nas miał możliwość poznania piękna kodowania i przekonania się, że programowanie nie jest dla wybranych. Programowanie pozwala przecież rozwijać takie umiejętności jak myślenie obliczeniowe, rozwiązywanie problemów, kreatywność oraz pracę zespołową, które zdecydowanie przydadzą się każdemu, niezależnie od tego, co będzie robić w przyszłości.

Europejski Tydzień Kodowania odbywa się już po raz ósmy i co roku angażuje coraz większą liczbę uczestników. W zeszłym roku było to 4,2 miliona osób w różnym wieku, mieszkających w ponad 80 krajach na całym świecie. Wydarzenia organizowane w ramach obchodów Code Week są skierowane zarówno do dzieci, młodzieży jak i dorosłych, dlatego też w przygotowanych przez naszych nauczycieli akcjach wzięły udział przedszkolaki, uczniowie nauczania wczesnoszkolnego oraz młodzież z klas IV-VII.

Grupa “Gwiazdeczki” z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Niepołomicach brała udział w dwóch wydarzeniach przygotowanych przez panią Agnieszkę Karcz. W ramach zajęć “Jesienne drzewo” przedszkolaki z kolorowych kartoników układały na macie do kodowania rytmy, przeliczały elementy, rozpoznawały kolory oraz rozwijały umiejętności językowe. Głównym elementem tych zajęć było stworzenie jesiennego drzewa z wykorzystaniem kodu. W czasie trwania zajęć “Poznajemy robota” dzieci uczyły się programować i kodować drogę robota “DOC” oraz poznawały kształty i kolory.

Klasa II razem z wychowawczynią Małgorzatą Wolińską wzięła udział w szkoleniu online “Scratch dobry 1” przygotowanego przez Stowarzyszenie “Cyfrowy Dialog”, które wprowadzało dzieci w program Scratch. Uczniowie bawili się także w kodowanie na macie oraz wykonywali jesienne kodowanki.

W klasach starszych uczniów w świat kodowania wprowadzały nauczycielki matematyki pani Justyna Błasińska oraz pani Jolanta Turek. Uczniowie klas IV i V mieli możliwość zapoznania się z robotem Mind, programując jego trasę na specjalnej macie. Uczyli się także wykonywać rysunki z pomocą robota. Klasa VI brała udział w zajęciach “Zakodowane klocki” tworząc ciekawe budowle z drewnianych klocków oraz następnie opisując sposób ich wykonania dla pozostałych grup. Klasa VII zrealizowała projekt „Zakodowana geometria”. Uczniowie odkodowywali wzór geometryczny, odkrywali regułę kodowania konktetnego szablonu. Następnie zaś wykorzystując haft matematyczny tworzyli geometryczne wzory tylko z odcinków.

Alessandro Bogliolo, koordynator zespołu ambasadorów – wolontariuszy działających na rzecz Europejskiego Tygodnia Kodowania, powiedział: „Od zarania dziejów robiliśmy wiele rzeczy przy pomocy kamieni, żelaza, papieru czy ołówka – wszystkie te rzeczy odmieniły nasze życia. Obecnie żyjemy w innej epoce, w której to kod kształtuje świat. Różne epoki mają różne zawody i wymagania dotyczące umiejętności. W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania chcemy dać każdemu Europejczykowi i każdej Europejce możliwość odkrycia programowania i dobrej zabawy, z którą się wiąże ta umiejętność. Nauczmy się programowania, aby kształtować naszą przyszłość”.

Programowanie zatem zagościło w Zespole Szkolno-Przedszkolnym wprowadzając nas w zaczarowany świat kodowania i czyniąc ZaKodowanymi uczestnikami przyszłości.

Justyna Błasińska