Galeria

Dzięki uprzejmości Muzeum Niepołomickiego, w którym znajduje się największy zbiór prac Włodzimierza Puchalskiego, zamieszczamy poniżej kilka fotografii związanych z życiem i twórczością naszego patrona. Zachęcamy do odwiedzenia strony Muzeum a także klasycznej wizyty w jego progach.

Tchórze stepowe, 11 czerwca 1970 r.

Włodzimierz Puchalski jako pierwszy w powojennej Polsce odkrył gniazdo tchórzy stepowych. Zauważył je podczas kręcenia filmu o susłach perełkowanych na terenach Lubelszczyzny. Sześcioma małymi tchórzami zaopiekował się ich odkrywca. Stały się one wiernymi towarzyszami oraz bohaterami filmów i fotografii Włodzimierza Puchalskiego.

Owczarki podhalańskie, 1957

W czasie pierwszego pobytu Włodzimierza Puchalskiego na Arktyce w roku 1957 r. przyszło na świat 6 owczarków podhalańskich, mamą ich była Dolina. Stały się one ulubieńcami całej ekipy naukowców i bohaterami wielu ujęć fotograficznych Włodzimierza Puchalskiego.

Jemiołuszka

Fotografia przedstawia Włodzimierza Puchalskiego z jemiołuszką na głowie, którego to ptaka wychował i oswoił, jest ona bohaterką wielu fotografii.

Tatry

Fotografie Włodzimierza Puchalskiego wraz z ekipą filmową w Tatrach. Góry odkrył dzięki przyjaźni z Zofią Radwańską Paryską – botaniczką, pierwszą  ratowniczką TOPR oraz pierwszą kobietą przewodnikiem tatrzańskim. Fotografie roślin górskich wykonane przez Puchalskiego  zostały wykorzystane przez Zofię Paryską w jej książkach, albumach, słownikach.

Krzyżacy

Fotografie z „krzyżakami” – Włodzimierz Puchalski został poproszony przez samego reżysera Aleksandra Forda o wykonanie dokumentacji z planu filmowego Krzyżacy w 1959 r.

Bociany

Włodzimierz Puchalski przez dwa lata, począwszy od roku 1937, był asystentem profesora Kazimierza Wodzickiego, znanego zoologa i ornitologa. Prowadził on badania nad orientacją w odległości i szybkością lotu bociana białego. Praca Włodzimierza Puchalskiego polegała na dokumentowaniu ptactwa zamieszkującego położoną opodal Lwowa wieś Butyny. Ptaki znakowano i wywożono na różne odległości np. Warszawa, Bukareszt. Zdjęcia pojawiły się w pracy naukowej a ponadto były wykorzystywane podczas wykładów uniwersyteckich.

Antarktyka, 1979

Zdjęcia wykonane podczas ostatniej wyprawy na Antarktykę, z której już nie powrócił. Są to jedyne zdjęcia wykonane na kolorowej kliszy fotograficznej. Zostały wywołane dopiero po śmierci autora.

Nagrody i wyróżnienia

Awers i rewers złotego medalu otrzymanego na Międzynarodowej Wystawie Łowieckiej w Berlinie, 1937 r.

Fotografia nagrodzona złotym medalem w Berlinie „Odyniec w zimie”

Złote żetony dla Włodzimierza Puchalskiego przyznawane przez Łowca Polskiego.

Włodzimierz Puchalski w mundurze wojskowym

Pomnik

Zdjęcie przedstawia miniaturową kopię pomnika, który znajduje się na mogile Włodzimierza Puchalskiego na Wyspie Króla Jerzego na Antarktyce. W oryginale ma 3.5 m wysokości i został zaprojektowany i wykonany przez Bronisława Chromego znakomitego krakowskiego artystę rzeźbiarza.

Zdjęcie przedstawia mogiłę oraz pomnik Włodzimierza Puchalskiego, znajdujący się na Wyspie Króla Jerzego na Arktyce. Dla uczenia obchodów patrona szkoły w roku 2020 społeczność szkolna umieściła widoczny na fotografii tekst.

#Muzeum NIepołomice