XIX Gminny Turniej Pięknego Czytania w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Niepołomicach

Gminny Turniej Pięknego Czytania należy już do tradycji naszej szkoły i miejmy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy organizować jego jubileuszową edycję, której uwieńczeniem będzie konkurs powiatowy w Szkole Podstawowej w Grodkowicach.  

Tegoroczny turniej odbył się po dwuletniej przerwie związanej z pandemią w dniu szczególnym dla naszej szkoły, bo w Dniu Patrona, który w tym roku zorganizowany został 7 marca 2022 r., czyli dzień po 113-tych urodzinach Włodzimierza Puchalskiego – pioniera polskiej fotografii przyrodniczej. Po emocjonujących zajęciach związanych z życiem i twórczością Puchalskiego przygotowanych na święto patrona szkoły powitaliśmy gości ze szkół podstawowych w gminie Niepołomice. 27 uczniów z klas IV-VIII rywalizowało o tytuł najlepiej czytającego. Jury składające się z opiekunów wszystkich uczestników musiało wybrać najlepszych, którzy wyjątkowo w tym roku nie będą mogli wystąpić w eliminacjach powiatowych, bo nie będą one organizowane. Nasi uczniowie: Jakub Włodarczyk i Bartosz Chełmecki z kl. V oraz Julia Wrona z kl. VII i Nikola Kosakowska z kl. VIII, tak jak pozostali uczestnicy, czytali najpierw wybrany przez siebie i wcześniej przygotowany fragment prozy, który starali się po mistrzowsku zinterpretować, a następnie wybrane przeze mnie fragmenty W krainie łabędzia i Roku w puszczy Włodzimierza Puchalskiego. Szczególnie ten pierwszy tekst naszego patrona spodobał się uczniom i ich opiekunom. Pokazał swobodę w operowaniu językiem, dowcip i jednocześnie duże zdolności pisarskie Puchalskiego. Mam nadzieję, że zachęcił słuchaczy do dalszej lektury oraz pokazał inne oblicze naszego patrona, który wykształcony w dobrej, przedwojennej, lwowskiej szkole potrafił nie tylko pięknie mówić i pisać o zwierzętach, ptakach i roślinach, ale także fotografować je i filmować z pasją, której możemy mu jedynie zazdrościć.  

Pan Dyrektor Zbigniew Stawarz, witając gości, przypomniał, jak ważną umiejętnością jest czytanie – jedna z kluczowych kompetencji współczesnego człowieka, którą powinniśmy rozwijać poprzez systematyczną lekturę. Ja jedynie za innymi mogę dodać, że czytanie jest cenne, ponieważ rozwija nasze myśli, daje nam niekończącą się wiedzę, jednocześnie utrzymując aktywność naszego umysłu. Czytanie książek ponadto pomaga nam się uczyć i rozumieć otaczający świat, a także śledzić zmiany w nim zachodzące oraz czyni nas mądrzejszymi, nie wspominając o rozwijanej przez nas wiedzy, poszerzanym słownictwie i umiejętnościach myślenia.

Wśród laureatów konkursu znaleźli się, zdobywając dyplomy i cenne nagrody uczniowie zróżnicowani wiekowo:

w kategorii klas IV- VI

Karolina Iskra ze Szkoły Podstawowej w Staniątkach – I. miejsce

Natalia Małota ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Niepołomicach – II. miejsce

Noemi Wcisło z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zakrzowie – III. miejsce

Lena Ogiegło ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Niepołomicach – wyróżnienie

w kategorii klas VII -VIII

Kacper Bankiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Niepołomicach – I. miejsce

Jakub Azierski ze Społecznej Szkoły Podstawowej im. Lady Sue Ryder w Niepołomicach – II. miejsce

Olaf Pajdzik z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Zabierzowskiej – III. miejsce

Oliwia Piwowarczyk ze Szkoły Podstawowej w Staniątkach – wyróżnienie

Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom dziękujemy za udział w turnieju, a laureatom gratulujemy szczególnych zdolności interpretatorskich!

Małgorzata Gawlińska – koordynator gminny konkursu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *