„Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny

Uczniowie z klasy  4 i 5 oraz Zlotomir z klasy 3 doskonale bawili się 20 czerwca 2023 r. na wycieczce do Zatorlandu zrealizowanej w ramach projektu „Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny”. Atrakcji było tak dużo, że nawet dwunastogodzinny pobyt poza domem nie pozwolił na skorzystanie

ze wszystkich, jakie oferuje ośrodek. Wszyscy obejrzeli film 5D o mezozoiku, w czasie którego na Ziemi pojawiły się dinozaury, a następnie mogli podziwiać ruchome figury prehistorycznych gadów w parku dinozaurów, po którym oprowadzała ich przewodniczka. Byli w muzeum skamielin. Odwiedzili z przewodnikiem park owadów, wśród których oglądali np. ogromne pszczoły, osy, karaluchy, komary, biedronki, kleszcze, a nawet stonki. Wspaniałą zabawą było korzystanie ze wszystkich urządzeń, jakie dostępne są w parku rozrywki. Były więc różnego rodzaju karuzele, park linowy, zjeżdżalnie, gokarty, rowery, gry zręcznościowe, ale także pyszne lody i inne smakołyki. Wiele emocji wzbudził także rejs tramwajem wodnym w parku mitologii. Tutaj spotkali bohaterów znanych z lekcji języka polskiego lub historii.

Gdyby każdą godzinę można było przynajmniej rozciągnąć dwukrotnie, to pewnie uczniowie daliby radę powtórzyć niektóre przejazdy w lunaparku, bo pomimo ogromnego zmęczenia twierdzili, że nie chcą wracać do domu. Ten upalny dzień pełen wrażeń i różnych emocji na długo pozostanie w ich pamięci.

Uczniowie klas starszych – 6, 7 i 8 wybrali się na wycieczkę do Nowego Wiśnicza. Po zwiedzaniu zamku, dawnej rezydencji Lubomirskich, wzięli udział w niezwykle interesujących warsztatach rycerskich. Spora dawka wiedzy historycznej oraz mnóstwo dobrej zabawy, a także wspólny, tradycyjny taniec ukraiński spowodowały, że intensywny dzień nikomu się nie dłużył. Po bardzo interesujących warsztatach, uczniowie zmierzyli się podczas turnieju strzeleckiego z łuku. Emocje towarzyszyły nam do ostatnich chwil. Ostatecznie tytuł najlepszego strzelca zdobyła Bozhena z klasy 7., która w finale strzeliła „w dziesiątkę”. Celem wycieczki była przede wszystkim integracja polskich uczniów oraz uczniów z Ukrainy, którzy w obliczu wojny znaleźli schronienie w naszej szkole. Uczniowie mieli możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami plastycznymi – każdy z nich otrzymał kartkę, na której znajdował się kawałek motyla. Zadaniem uczniów było pokolorowanie swojej części, a następnie złożenie go wraz z innymi uczniami w całość. Ćwiczenie miało pokazać uczniom, że każdy z nas jest potrzebny do budowania wspólnoty. Jeśli zabraknie choć jednego elementu – nie będziemy „kompletni” jako grupa. Dlatego nigdy nie należy nikogo odrzucać. Podczas tego upalnego dnia, pełnego wrażeń i ciekawych zajęć nie zabrakło uśmiechu, dobrego jedzenia i wielu długich rozmów.