Drodzy Ziemianie!

Dzisiaj, 22 kwietnia 2020 r., już po raz 30. obchodzimy święto naszej planety – Międzynarodowy Dzień Ziemi.

22 kwietnia 1970 odbył się pierwszy w historii Dzień Ziemi. Wzięło w nim udział ponad 20 milionów Amerykanów. W 1990 roku zorganizowano pierwszy Międzynarodowy Dzień Ziemi, w którym uczestniczyło już 200 milionów ludzi ze 141 krajów. W 2015 roku w Paryżu zostało podpisane przez 195 krajów Porozumienie klimatyczne, czyli ogólnoświatowy plan działania, który ma chronić Ziemię przed tragicznymi skutkami zmian klimatu dzięki ograniczeniu globalnego ocieplenia.

Ale pamiętajmy: mamy tylko jedną planetę i każdy z nas musi troszczyć się o Ziemię nie jeden dzień w roku, ale codziennie. Troski o Ziemię nie można odkładać na później. Każdy z nas może przyłączyć się do działań na rzecz Ziemi. Nie czekajmy dłużej. Już teraz i przez każdy z 365 dni w roku zróbmy coś dobrego dla naszej planety i dla nas samych.

Aktywiści ochrony Ziemi proponują między innymi wdrożyć następujące zasady postępowania:

1. Kiedy tylko możesz, korzystaj z roweru albo idź pieszo. 
Unikaj plastiku, wybieraj produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach.
2. Nie korzystaj z jednorazowych plastikowych kubków, naczyń, sztućców i słomek.
3. Kupuj do własnego pojemnika np. wędlinę, sery, ryby, sałatki.
4. Idź na zakupy z własną torbą. Na owoce i warzywa przygotuj sobie wielorazowe woreczki np. uszyte z firanki.
5. Naprawiaj zamiast wyrzucać. Staraj się używać, to co już masz.
6. Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia. Na zakupy idź z gotową listą i zaplanuj posiłki na cały tydzień.
7. Kupuj produkty od lokalnych dostawców i jedz warzywa i owoce dostępne w sezonie. 
8. Ogranicz spożycie mięsa.

Moje propozycje na teraz:

1) Zorganizuj system gromadzenia wody deszczowej na potrzeby pielęgnacji ogrodu (mamy suszę, musimy oszczędzać wodę, deszczówka jest za darmo).

2) W swoim ogrodzie zainstaluj poidełko dla ptaków albo wykonaj oczko wodne (bez dostępu do wody żaden ptak nie zostanie w naszym ogrodzie na dłużej, poidełka dla ptaków do ogrodu można samemu zrobić lub kupić gotowe).

3) Zbuduj domek dla pszczół i pożytecznych owadów i umieść go w swoim ogrodzie (owady też potrzebują miejsca, gdzie się skryją przed deszczem, mrozem i drapieżnikami).

4) W dobie epidemii koronawirusa i później też przytul się na kilka minut do drzewa (przytulanie drzew zwiększa poziom hormonów szczęścia, koi nerwy, redukuje stres, uspokaja i pozytywnie nastraja).

5) Zamień przynajmniej część trawnika na rabaty z kwiatami, posadź krzewy owocowe lub ozdobne (częściej odwiedzą nas ptaki, a ogród bez śpiewających i gnieżdżących się ptaków jest smutny).

Powodzenia.

Zbigniew Gawliński

Jak zrobić domek dla owadów – podpowiedzi znajdziesz pod linkiem:
https://muratordom.pl/ogrod/pielegnacja-roslin/domek-dla-owadow-pozytecznych-instrukcja-wykonania-krok-po-kroku-aa-9WdJ-sXk7-7SFz.html