Święto Patrona Szkoły

6 marca odbyła się akademia z okazji 115. rocznicy urodzin Patrona naszej szkoły – Włodzimierza Puchalskiego. Już kilka dni wcześniej uczniowie dowiedzieli się, że w środę nie muszą dźwigać plecaków, gdyż tradycyjnych lekcji nie będzie. Ten fakt zapewne ucieszył całą szkolną społeczność. Nie była to zwykła akademia, ponieważ została połączona z wernisażem. A dlaczego wernisaż podczas akademii?
By to wyjaśnić, warto nieco cofnąć się wstecz do lat 1909-1979. To daty urodzin i śmierci
Patrona Włodzimierza Puchalskiego, który w roku 1923 w wieku 14 lat dostał od swojego dziadka Hieronima Sykory pierwszy aparat fotograficzny. Wkrótce fotografowanie stało się Jego największą pasją, a nagrody otrzymywane w różnych konkursach motywowały Go do rozwijania tych zainteresowań. Oprócz fotografowania zajął się także filmowaniem. Lejtmotywem zdjęć i filmów, czyli taką myślą przewodnią, była szeroko rozumiana przyroda, którą kochał i której piękno dostrzegał tam, gdzie inni nie widzieli. Dlatego na zdjęciach Patrona widzimy świat flory i fauny.
Ptaki znajdują w twórczości Włodzimierza Puchalskiego szczególne miejsce, a fotografia i film to jedne z kilku dziedzin sztuki. Sztukę natomiast pokazuje się na wernisażach, czyli spotkaniach, podczas których artyści prezentują swój dorobek twórczy. Fotografie Patrona zasługują na takie spotkanie. Niewielka część z nich trafiła na naszą akademię i dlatego możemy ją nazwać wernisażem. Ważnym elementem spotkania była prezentacja prac węglem malowanych przez uczniów klasy VII oraz portret Patrona wykonany w tej samej technice przez panią Dominikę Woźniak.
Akademia składała się z części oficjalnej, podczas której po wejściu pocztu sztandarowego
odśpiewaliśmy hymn państwowy, a po nim hymn szkoły. Całą uroczystość otworzył pan dyrektor Zbigniew Stawarz. Część oficjalną poprowadzili Mateusz Karcz i Oliwier Adamski z klasy IV, która w tym roku była odpowiedzialna za przygotowanie akademii. Kiedy poczet sztandarowy opuścił salę, rozpoczęła się część artystyczna. Lila Grodowska, Emilka Czaplak, Antek Włodarczyk i Konrad Rózga zaprezentowali cztery książki, których autorem i współautorem był Włodzimierz Puchalski. Kolejny element stanowił pokaz ptasiej mody ukraszony wierszami różnych poetów.
Maski ptaków przygotowane przez uczniów bardzo się podobały. Po pokazie mody zobaczyliśmy prosty sposób wykonania pierwszego aparatu fotograficznego zwanego camera obscura, co wzbudziło niemałe zainteresowanie zwłaszcza młodszych uczniów. Następnym punktem akademii było wręczenie przez pana dyrektora wraz z panią wicedyrektor nagród-upominków uczniom klasy VII, których prace plastyczne były ozdobą akademii-wernisażu.
Uroczystość zakończyła się tradycyjnym akcentem: pan dyrektor Zbigniew Stawarz wraz z
Lilą Grodowską, Emilką Stępień i Wojtkiem Nowakiem z klasy IV udali się przed popiersie Patrona Włodzimierza Puchalskiego, gdzie złożyli biało-czerwone kwiaty, a pod sztandarem szkoły czerwoną różę.