Kurs języka w maltańskiej szkole

Kurs języka angielskiego, w ramach programu Erasmus+, w Europejskiej Szkole- European School of English na Malcie trwał 2 tygodnie. Było to dla mnie bardzo ciekawe, a zarazem najlepsze doświadczenie i wspaniała przygoda. Malta to jedno z najbardziej słonecznych państw w Europe,
a jej śródziemnomorski klimat zachęca do tego, aby tam przebywać. Być w takim miejscu
i doświadczać cały czas języka w praktyce, to jedna z najlepszych form nauki języka obcego. 
Pory roku na Malcie są praktycznie dwie, ja wybrałam miesiąc maj, który zaliczał się jeszcze do sezonu zimowego, pomimo wysokich temperatur. Miesiąc maj na Malcie porównać można do naszego polskiego lata.

W pierwszym dniu kursu byłam przygotowana do napisania testu, który pozwolił przydzielić mnie do odpowiedniej grupy. Grupa liczyła osoby, z różnych części świata, nie miałam ani jednego Polaka, za to były osoby z Japonii, Chin, Korei, Niemiec, Turcji, Meksyku i Kolumbii. Najbardziej uciążliwe było to, że w maltańskiej szkole obowiązywał nakaz noszenia maseczek, który przy wysokich temperaturach był bardzo niekomfortowy.

Korzyści, które wyniosłam będąc na tym kursie to między innymi, poprawienie umiejętności
w komunikowaniu się z innymi ludźmi, a także słuchaniem. Przed wylotem na kurs miałam duży problem, aby otworzyć się na rozmowę, a dzięki możliwości skorzystania z kursu, poczułam się bardziej pewna siebie i przełamałam swoją barierę językową, za co jestem niezmiernie wdzięczna. To bardzo ważne, aby w dzisiejszych czasach ciągle poprawiać i doskonalić swoje umiejętności. Aktywny udział w zajęciach, wpłynął również na to, że poprawiłam swoje umiejętności związane z gramatyką. Ucząc się samej teorii, gramatyki czy nauki słów, bez możliwości zastosowania jej w codziennych sytuacjach nie jest tak efektowne, jak by się zakładało. Często jest tak, że uczymy się języka w szkole przez kilka czy kilkanaście lat bez zadawalającego efektu. Poznałam wiele wyjątkowych osób, które również przyjechały w takim samym celu jak ja, aby cały czas się kształcić i poprawiać swoje umiejętności, dzięki czemu, pomagaliśmy sobie wzajemnie, a także uczyliśmy się od siebie nawzajem. Poznałam ich kulturę oraz zwyczaje, a dla mnie jest to bardzo ciekawym doświadczeniem.

Najbardziej doceniam to, że miałam najlepszą nauczycielkę, która pomagała nam za każdym razem, kiedy tylko tego potrzebowaliśmy, czy nie byliśmy w stanie czegoś zrozumieć. Przekazała mi wiele wiadomości, które teraz mogę wykorzystywać. Byłam i jestem bardzo wdzięczna, za taką możliwość. Jest to najlepszy sposób na naukę, będąc w zupełnie innym miejscu i z osobami, które mówią
w innym języku, niż nasz ojczysty.

W czasie wolnym zwiedzałam wyspę, a te dwa tygodnie umożliwiły mi to, że poznałam ją niemal całą, a kryje ona wiele pięknych i niesamowitych miejsc, które warto zobaczyć na własne oczy. Kultura maltańska, roślinność, komunikacja, również bardzo mnie zaciekawiła oraz poznanie historii zabytkowych miejsc. Nikt nigdy nie zabierze nam tego, co sami jesteśmy w stanie zobaczyć. Zdjęcia nigdy nie oddadzą piękna wyspy. To była najlepsza przygoda, którą mogłam przeżyć.

Z tego kursu wyniosłam wiele, ale przede wszystkim motywację do tego, aby jeszcze lepiej poznać język oraz poszerzać swoje umiejętności, bo w końcu uczymy się przez całe nasze życie.

Karolina Król