Czytać każdy może… XXI Gminny Turniej Pięknego Czytania w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Niepołomicach

Tegoroczny XXI Gminny Turniej Pięknego Czytania, który odbył się w naszej szkole 11 stycznia 2024 r. skłania do refleksji, że umiejętność czytania nadal jest niedoceniana, bo uczniom, którzy znają litery i zasadę ich łączenia w całość wydaje się, że to wystarczy. Otóż nie, nie wystarczy opanować technikę składania liter w sylaby, sylab w wyrazy, a wyrazów w zdania, żeby dobrze czytać. A czytać dobrze może dopiero ten, kto dużo czyta i rozwija umiejętność krytycznego myślenia oraz czytania na głos.
Do naszej szkoły na konkurs od lat przyjeżdżają uczniowie ze szkół gminy Niepołomice. Niektórzy z nich wielokrotnie. Zaczynali będąc w klasie czwartej, bo najmłodsi uczestnicy startują w kategorii wiekowej klas 4-6, a teraz chodzą już do 7 lub 8 klasy. Zauważyli, że nie tak łatwo przebić się w gronie naprawdę dobrze czytających. Przygotowują świetne interpretacyjnie fragmenty prozy. Mają jedynie dwa razy po dwie minuty, żeby pokazać swój kunszt. Często występują jak profesjonalni aktorzy. Modulują głos, zmieniają tempo mówienia, potrafią wydobyć niuanse z użytych przez autora znaków interpunkcyjnych, czytają tak, że odbiorca czuje, że rozumieją w pełni to, co czytają i chcą go wciągnąć w świat bohatera. Mnie zdarzało się, że po wysłuchaniu nieznanych mi tekstów szukałam książki,
z której pochodził fragment, bo był tak interesujący, że zapowiadał ciekawą lekturę.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 35 uczniów z dziewięciu szkół. Zmieniona formuła oceniania pozwoliła wnieść odrobinę świeżości w jego organizację. Trzy wspaniałe ekspertki spoza szkół musiały dokonać wyboru najlepszych czytających. Były to panie: Maria Foryś – prezes Niepołomickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Dysleksji, Joanna Lebiest – dyrektor Biblioteki Publicznej w Niepołomicach i Maria Wilczek-Krupa z Akademii Muzycznej w Krakowie. Jurorki jednogłośnie stwierdziły, że zadanie było trudne, gdyż wielu uczniów bardzo dobrze poradziło sobie z obydwoma tekstami do czytania.

Ostatecznie udało się wyłonić laureatów. W kategorii klas 4-6 najlepsi okazali się, zdobywając:
I miejsce: Karolina Stokłosa, kl. 6 – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zakrzowie
II miejsce: Łucja Żak, kl. 6 – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zagórzu
III miejsce: Aleksandra Sobaszek, kl. 4 b – Szkoła Podstawowa nr 1 w Niepołomicach
wyróżnienie: Magda Stolarska, kl. 6 – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zagórzu


a w kategorii klas 7-8:
I miejsce: Noemi Wcisło, kl. 7- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zakrzowie
II miejsce: Lena Ogiegło, kl. 7 b – Szkoła Podstawowa nr 2 w Niepołomicach
III miejsce: Natalia Małota, kl. 7 c – Szkoła Podstawowa nr 2 w Niepołomicach
wyróżnienie: Julia Wyszyńska, kl. 7 – Szkoła Podstawowa nr 4 w Niepołomicach

Laureaci trzech pierwszych miejsc w obydwu kategoriach będą reprezentować naszą gminę w etapie powiatowym Turnieju w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Grodkowicach w maju br. Będziemy trzymać mocno za nich kciuki.
Podczas rozdania nagród pan wiceburmistrz Michał Hebda gratulował uczestnikom udziału w konkursie, a pan dyrektor Zbigniew Stawarz cytował słowa wybitnych i uznanych twórców kultury, którzy podkreślali znaczenie kontaktu z dobrą książką na każdym etapie życia człowieka. Przyjaźń z nią to doskonała inwestycja na przyszłość. Pozwala odpoczywać, przeżywać niezwykłe przygody wraz z bohaterami literackimi, uczy, bawi, wypełnia brak ludzi wokół nas. Czytajmy zatem jak najwięcej, żeby nakarmić duszę i promujmy czytelnictwo pod każdą postacią.
Organizacja konkursu dostarczyła mi także wiele osobistych pozytywnych emocji. Niezwykle ciekawe dekoracje wykonane przez uczniów z wykorzystaniem starych książek pod kierunkiem koleżanek uczących plastyki i techniki ozdobiły górny korytarz. Na pracach możemy znaleźć cytaty dotyczące wartości czytania i kontaktu z książką. Najbardziej cieszy fakt, że codziennie widzę kogoś zatrzymującego się obok wystawy i czytającego podpisy
do prac uczniowskich. Mile wspominam także współpracę z Referatem Promocji i Kultury Urzędu Miasta i Gminy Niepołomice, który przygotował dla wszystkich uczestników konkursu drobne upominki. Cieszę się, że pomimo trudnych zimowych warunków wszystkim uczestnikom udało się dotrzeć do naszej szkoły i spędzić z nami kilka godzin. Wszystkim zaangażowanym w organizację XXI GTPC pragnę jeszcze raz serdecznie podziękować i zapraszam na kolejną edycję Turnieju.

Małgorzata Gawlińska – koordynator gminny Turnieju Pięknego Czytania