Biblioteka przedszkolaka

Czytanie przedszkolakom ma znaczenie szczególne, ponieważ rozwija u dzieci umiejętności językowe, predyspozycje do porozumiewania się i do nawiązywania relacji z innymi, wzmacnia ich zdolność do wyrażania emocji i tworzenia wyobrażeń. Pomaga im także w poznawaniu świata, do którego dostęp mają tylko poprzez książki – jest to nadzwyczaj ważne dla przyszłych młodych czytelników, którzy są w trakcie kształtowania swoich doświadczeń. Czytanie rozwija kompetencje literackie, koncentrację i pamięć. Kontakt z literaturą może także zainspirować dzieci do tworzenia własnych treści i poprawić ich zdolność do wyrażania myśli w sposób zorganizowany.

Przedszkole Samorządowe nr 2 w Niepołomicach wzięło udział w niezwykłym, pełnym nowych doświadczeń i kreatywności projekcie edukacyjnym przeznaczonym dla przedszkolaków oraz nauczycieli. Biblioteka Przedszkolaka to kampania, której celem jest rozwijanie nawyków czytelniczych, pogłębienie kompetencji metodycznych pedagogów, stworzenie infrastruktury czytelniczej oraz partycypacyjne działania międzypokoleniowe polegające na zaangażowaniu do współpracy babć i dziadków. Podczas inauguracji zostały przeprowadzone zajęcia warsztatowe z tworzenia własnej, spersonalizowanej książki typograficznej. W ramach realizacji projektu nasza placówka otrzymała na własność minibibliotekę – kufer, w którym znalazło się 10 książkowych nowości wydawniczych. Ale książki to nie wszystko, dzieci w kuferku odnalazły również pacynki, literkowe okulary „do słuchania” oraz materiały warsztatowe. G jak Gruffalo, M jak Muminki czy D jak Domowe to tylko niektóre tytuły innowacyjnych kart edukacyjnych, na których pracowały przedszkolaki omawiając każdą przeczytaną
w ramach projektu książkę. Dzieci z zainteresowaniem słuchały pogodnych i ciepłych opowiadań w których tytułowy Pan Kuleczka opiekował się trójką niezwykłych przyjaciół oraz dowiedziały się, że Pan Maluśkiewicz chciał zobaczyć wieloryba. Wysłuchały również opowieści pokazującej, jak zwierzę może kochać swojego właściciela i jak może się do niego przywiązać oraz wiele innych ciekawych przygód rozmaitych bohaterów. Przedszkolaki miały okazję posłuchać różnych gatunków literackich, takich jak opowiadania, wiersze, bajki czytane z podziałem na role, przez starszych kolegów lub zademonstrowane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Dzięki temu poznaliśmy różne rodzaje literatury, które zostały przekazane najmłodszym słuchaczom w atrakcyjny i jednocześnie niestandardowy sposób.

Sukcesem kampanii jest zaangażowanie w kształcenie czytelnicze oraz zainteresowanie książką dzieci. Nasze przedszkolaki chcą, aby im czytać, ponieważ codziennie doświadczają, że słuchanie odpowiednio przekazanego tekstu może być świetną zabawą!

Pomysłodawcą jest Fundacja Burza Mózgów. Projekt dofinansowano ze środków Budżetu Państwa. Zadanie Biblioteka Przedszkolaka zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Gminy Niepołomice.

Agnieszka Karcz