ZSP w Niepołomicach gościł 19 lutego 2025 r. 42 uczestników XXII Gminnego Turnieju Pięknego Czytania z dwunastu szkół podstawowych naszej gminy. Było to kolejne spotkanie z młodzieżą, która sięga po ciekawą książkę jako inspirację do wyrażenia swoich emocji i pokazania umiejętności czytelniczych.
Znawczynie tematu, które oceniały uczniów to Joanna Lebiest – dyrektor Biblioteki w Niepołomicach, Maria Foryś – prezes Niepołomickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Dysleksji oraz Maria Wilczek-Krupa – prorektor ds. promocji i studentów Akademii Muzycznej w Krakowie. Przez wiele godzin w skupieniu słuchały one uczestników. Jurorki konkursu zauważyły, że wybierane przez uczniów fragmenty prozy często pochodzą z lektur szkolnych i corocznie się powtarzają.
Czy to oznacza, że młodzież nie czyta dodatkowej literatury? Może tak być w wielu wypadkach i to powinno budzić naszą refleksję. Ludzkość na przestrzeni wieków nauczyła się wyrażać swoje marzenia, przeżycia wewnętrzne i zapisywać wspomnienia z jakiegoś ważnego powodu. Jednym z nich jest potrzeba rozwoju duchowego, zwłaszcza w czasach przesytu licznymi dobrami materialnymi. Dlaczego zatem nie staramy się rozbudzać ciekawości naszych dzieci dobrą literaturą już od najmłodszych lat? Czy to zawsze wina braku czasu i możliwości, czy może nasz własny słaby kontakt ze słowem pisanym usprawiedliwia niechęć do czytania naszych pociech? Wiadomo przecież, że małe dziecko nauczone słuchania a następnie samodzielnego czytania chętnie obcuje z bohaterami literackimi. Podczas lektury poznaje wiele słów, uczy się odróżniać świat realny od fantastycznego, zdobywa wiele kompetencji językowych, zapamiętuje obraz wyrazu pisanego, więc łatwiej uczy się trudnej polskiej ortografii. Maluszek na kolanach rodzica lub babci czy dziadka a może innego opiekuna przeżywa bardzo silne emocje, oglądając kolorowe książeczki i słuchając opowieści o ich bohaterach. Nawiązuje dzięki temu trwałą relację z rodziną, uczy się rozumieć i oceniać postawy bohaterów książki, gdy słyszy komentarze najbliższych, rozpoznaje emocje, przeżywa często losy fikcyjnych postaci jak swoje. To buduje jego poczucie wrażliwości, tożsamości, współczucie dla cierpienia innych, uczy wyborów, pokazuje konsekwencje stawania po stronie zła, biernego przyglądania się działaniom innych. Uczy złożoności relacji międzyludzkich bez konieczności przeżywania ich w realnym życiu. Jest zatem odpowiedzią na rodzące się pytania, wątpliwości, czasami samotność, wyobcowanie w tłumie ludzi pochłoniętych swoimi sprawami, niezrozumienie przez najbliższych i rówieśników. Jest skutecznym lekiem na największą bolączkę współczesnego człowieka: samotność wśród gromady. Dlatego tak często obecnie apeluje się do młodszych i starszych o regularny kontakt z książką i to najlepiej w tradycyjnej papierowej formie.
Nasza szkoła od lat organizuje konkurs pięknego czytania, by umożliwić uczniom sprawdzenie się wśród naprawdę dobrze czytających i cieszymy się, że zainteresowanie nim nie słabnie, a może nawet zwiększa się. Przyjeżdżają do nas najczęściej ci, których do czytania nie trzeba specjalnie zachęcać, ale słyszymy też, że nie spodziewali się tak dużej konkurencji i potrafią zachwycić się interpretacjami wybranych fragmentów prozy czytanej przez rówieśników. Jurorzy zaś mają trudne zadanie, aby spośród tak wielu dobrze czytających wybrać tych, którzy będą 21 maja 2025 r. reprezentować naszą gminę na XX Powiatowym Turnieju Pięknego Czytania w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Grodkowicach. Na etapie gminnym wybieramy po troje najlepszych uczestników w dwóch kategoriach wiekowych: kl. 4-6 i 7-8. Wręczamy także wyróżnienia. W turnieju powiatowym startować mogą tylko laureaci trzech pierwszych miejsc. Tegoroczna lista zwycięzców wygląda następująco:
kategoria klas 4-6
1. miejsce: Zuzanna Szostak, kl. 5 – Szkoła Podstawowa w Staniątkach
2. miejsce: Maja Dereszkiewicz, kl. 5 c – Szkoła Podstawowa nr 4 w Niepołomicach
3. miejsce: Anna Musiał, kl. 4 – Szkoła Podstawowa w Zakrzowie
wyróżnienie: Alicja Ptak, kl. 6 – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Zabierzowskiej
kategoria klas 7-8
1. miejsce: Noemi Wcisło, kl. 8 – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zakrzowie
2. miejsce: Julia Wyszyńska, kl. 8 b – Szkoła Podstawowa nr 4 w Niepołomicach
3. miejsce: Igor Baryła, kl. 8 c – Szkoła Podstawowa nr 4 w Niepołomicach
wyróżnienie: Lena Ogiegło, kl. 8 b – Szkoła Podstawowa nr 2 w Niepołomicach
Dziękujemy wszystkim uczniom i ich opiekunom za udział w konkursie, a laureatom gratulujemy sukcesu, życząc kolejnych na etapie powiatowym.
Małgorzata Gawlińska – gminny koordynator turnieju




