Mistrz Tabliczki Mnożenia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Niepołomicach

W tym roku obchodzony był jubileuszowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Akcja ta została zorganizowana już po raz dziesiąty, a wzięło w niej udział 5 242 szkoły z 22 krajów na świecie. Nasza szkoła już po raz drugi zorganizowała obchody tego święta i podjęła wyzwania mające na celu utrwalenie tabliczki mnożenia. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.
Ze względu na ograniczenia sanitarne, akcja miała szczególny charakter. Każda klasa świętowała to wydarzenie inaczej, przygotowując różne “tabliczkowe” prace. W klasach młodszych uczniowie wykonywali kolorowanki matematyczne z tabliczką mnożenia, ćwiczyli tabliczkę z kołem fortuny oraz wykonywali sówkę 3D – symbol Światowych Dni Tabliczki Mnożenia. Egzamin z tabliczki mnożenia uczniowie klas starszych rozwiązywali z wykorzystaniem platformy quizziz. W każdej klasie został wyłoniony uczeń, który poprawnie rozwiązał wszystkie przykłady oraz uzyskał najlepszy czas – otrzymując w ten sposób tytuł “Lidera Tabliczki Mnożenia”. Klasa czwarta po raz pierwszy podeszła do testu z tabliczki mnożenia i każdy uczeń, który rozwiązał poprawnie wszystkie zadania, uzyskał dyplom nadający mu tytuł “Mistrza Tabliczki Mnożenia” oraz drobny upominek. Uczniowie z klas starszych mieli okazję przygotować ciekawe pomoce do nauki tabliczki mnożenia. Klasa czwarta wykonała “tabliczkowe” kwiaty. Klasa piąta przygotowała “tabliczkowe” łapki-piątki. Klasa 6 zrobiła “tabliczkowe” spinery. Klasa 7 stworzyła “tabliczkowe” czworościany. Klasa 8 zaś rozwiązywała matematyczne zadania z tabliczką mnożenia w ramach gry escape room.
Także rodzice naszych uczniów mieli szansę włączenia się w akcje świętowania tego szczególnego dnia. Ich dzieci wzięły udział bowiem w akcji “Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”, przepytując swoich najbliższych z tabliczki mnożenia w domach. Główny organizator święta zaprosił również wszystkich do udział w internetowym konkursie “Arcymistrz Tabliczki Mnożenia”, do którego kilku rodziców także dołączyło. Klasa czwarta miała także możliwość sprawdzenia znajomości tabliczki mnożenia u swoich nauczycieli, z czego bardzo chętnie skorzystali.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to szczególna akcja, która daje możliwość pokazania swoich umiejętności matematycznych oraz podzielenia swoim doświadczeniem uczenia się tabliczki mnożenia. Każdy z nas bowiem kiedyś podejmował trud nauki tabliczki mnożenia, a ta umiejętność jest z nami po dziś dzień. Jak to napisała Lucy Mont Mongomery w swojej książce “Błękitny zamek” – “Jedyna rzecz, której można być pewnym na tym świecie, to tabliczka mnożenia.”

Lokalny Koordynator akcji ŚDTM
Justyna Błasińska